Nadawanie i odwzorowanie tekstur

Tekstury-zasoby można przypisywać do wybranego obiektu, do obiektów przypisanych do danej klasy lub do materiału (a co za tym idzie – do obiektów korzystających z tego materiału). O wyglądzie tekstury decydują kształt obiektu, na który nakłada się teksturę, oraz tryb jej odwzorowania. Różne typy obiektów będą więc wymagały różnych typów odwzorowania.

Należy też pamiętać, że na obiekty 2D nie można nałożyć tekstury. Jeśli spróbujesz nałożyć teksturę na obiekt 2D, w zakładce Renderowanie w palecie Info pojawi się komunikat: „Nie można nadać tekstury”.

Istnieją różne metody stosowania i odwzorowywania tekstur, w zależności od typu obiektu oraz tego, czy chcemy nałożyć teksturę na cały obiekt, czy tylko na określone powierzchnie lub części. 

Kalkomania to specjalny typ tekstury nakładany na inne tekstury. Kalkomanie tworzy się z importowanych obrazów lub na bazie istniejących tekstur. Aby nałożyć kalkomanię, przejdź do zakładki Renderowanie w palecie Info. Zob. Tworzenie kalkomanii.

Nakładanie tekstur na poszczególne obiekty 3D

Zastosuj tekstury do obiektów 3D, takich jak bryły, powierzchnie NURBS, siatki, wieloboki 3D itd., wykonując jedną z następujących czynności:

Użyj tekstury do odpowiedniego obiektu w całości lub do określonych powierzchni tego obiektu za pomocą narzędzia Tekstura; zob.Stosowanie tekstur do obiektów i powierzchni przy użyciu narzędzia Tekstura.

Zastosuj teksturę do całego obiektu lub jego powierzchni za pomocą Menedżera zasobów. Zaznacz obiekt i kliknij prawym przyciskiem myszy żądany zasób. Następnie kliknij polecenie Zastosuj w menu kontekstowym. Ewentualnie kliknij dwukrotnie zasób, aby go aktywować. Narzędzie Tekstura zostanie włączone automatycznie.

Przeciągnij teksturę z Menedżera zasobów i upuść ją na żądany obiekt. Aby zastosować teksturę tylko do określonej powierzchni, należy nacisnąć klawisz Ctrl (Windows) lub klawisz Cmd (Mac) podczas przeciąganie tekstury do powierzchni. Aby zastąpić bieżącą teksturę na wielu powierzchniach, użyj kombinacji klawiszy Ctrl+Shift (Windows) lub Cmd+Shift (Mac) podczas przeciągania tekstury-zamiennika na jedną z powierzchni.

Aktywuj tryb edycji obiektu, aby zastosować teksturę do tego obiektu lub jego powierzchni, tworzących symbol 3D; zob.Nadawanie tekstur symbolom.

Użyj narzędzia Tekstura, aby zastosować teksturę do wszystkich obsługiwanych obiektów w grupie; zob. Stosowanie tekstur do obiektów i powierzchni przy użyciu narzędzia Tekstura. Aby zastosować teksturę tylko do niektórych obiektów w grupie lub do pojedynczych powierzchni obiektów w grupie, włącz tryb edycji obiektu, a następnie użyj narzędzia Tekstura; zob. Tryb edycji obiektu.

Zastąp teksturę na obiekcie lub jego powierzchni w zakładce Renderowanie; zob.Zarządzanie teksturami w palecie InfoiTekstury na obiektach 3D.

Nie można nadać tekstur powierzchniom w palecie Info, jeśli wcześniej nie posiadały one tekstur. W tym wypadku należy najpierw użyć narzędzia Tekstura, aby nałożyć tekstury na poszczególne powierzchnie. Po utworzeniu teksturowanych powierzchni, są one wyświetlane w kolumnie Tekstura, w której można je również edytować.

Więcej na temat nakładania tekstur na obiekty klasy, znajduje się w: Zagadnienie: Tekstury definiowane według klasy.

Przypisz teksturę do materiału. Tekstura zostanie zastosowana do wszystkich obiektów, które używają tego materiału. Zob. Tworzenie materiałów.

Przypisywanie tekstur do obiektów z komponentami

Nadaj tekstury obiektom z komponentami, takimi jak ściany, dachy, płyty i nawierzchnie, wykonując jedną z następujących czynności:

Podczas definiowania komponentów zastosuj do nich tekstury (wymagana wersja branżowa Vectorworks). Przejdź do odpowiedniego zagadnienia, dotyczącego tworzenia tych obiektów. Te tekstury można obejrzeć, a czasem również edytować w zakładce Renderowanie w palecie Info. 

W zakładce Renderowanie w palecie Info zastosuj teksturę do komponentów lub części ścian, płyt, połaci dachu i dachów oraz innych obiektów z komponentami zdefiniowanymi Według wystąpienia, zarówno w przypadku obiektów z nadanym stylem, jak i bez niego. Zob. Zarządzanie teksturami w palecie Info i Tekstury na obiektach z komponentami.

Zastosuj teksturę do komponentów lub części ścian, płyt, połaci dachu i dachów za pomocą narzędzia Tekstura lub przeciągając i upuszczając teksturę z Menedżera zasobów. Precyzja tych metod wymaga dodatkowych ustawień; zob. Przypisywanie tekstur do ścian, płyt i dachów.

Tekstury mogą być również stosowane do innych obiektów z komponentami, takimi jak nawierzchnia, przy użyciu narzędzia Tekstura oraz trybu Przeciągnij i upuść z Menedżera zasobów, ale nie mogą być stosowane do poszczególnych komponentów lub części.

Więcej na temat nakładania tekstur na obiekty klasy, znajduje się w: Zagadnienie: Tekstury definiowane według klasy.

Przypisz teksturę do materiału. Tekstura zostanie zastosowana do wszystkich obiektów, które używają tego materiału. Zob. Zastosowanie materiałów. Teksturę materiału można nadpisać dla poszczególnych obiektów i komponentów, korzystających z tego materiału. Przejdź do odpowiedniego zagadnienia, dotyczącego tworzenia komponetów tych obiektów. Poza tym zob. Zarządzanie teksturami w palecie Info.

Odwzorowywanie tekstur na obiektach

Po zaznaczeniu odpowiedniego (tj. teksturowalnego) obiektu, w zakładce Renderowanie w palecie Info zostaną wyświetlone dane o bieżącej teksturze, jak również parametry do edycji tekstury i odwzorowania, pomocne do osiągnięcia określonych efektów wizualnych. Zob. Zarządzanie teksturami w palecie Info

W przypadku niektórych typów odwzorowania można je edytować bezpośrednio przy użyć narzędzia Edytuj odwzorowanie. Zob. Narzędzie Edytuj odwzorowanie.

Zagadnienie: Odwzorowanie i kierunek tekstur

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!